1.1.2. Koordynatorzy ligi

1.1.3. Sędziowie

1.1.4. Kapitanie wszystkich drużyn biorących udział w lidze

2.       Termin i miejsce

2.1.    Rozgrywki Ligi Bobra odbywają się w okresie wrzesień-listopad w niedzielę (organizatorzy zastrzegają sobie możliwość przesunięcia terminów meczów w przypadku kolidowania ich z imprezami o charakterze otwartym lub z innych powodów).

2.2.    Miejscem rozgrywek jest Boisko „Orlik 2012” mieszczący się przy ul. Łąkowej będący elementem kompleksu sportowego TKS Bóbr oraz „Orlik 2012” mieszczącym się przy Zespole Szkół w Ostrówku.

3.       Idea Ligi

3.1.    Ligi Bobra jest zorganizowana dla amatorskich drużyn piłkarskich nie zrzeszonych w PZPN.

3.2.    Rozgrywki o mistrzostwo Ligi Bobra w Tłuszczu mają na celu rozwój  gry w piłkę nożna na sztucznych boiskach wśród uczniów szkół średnich oraz młodzieży starszej, dla której zajęcia sportowe skończyły się wraz z edukacją, jak i pozostałych osób, które chcą aktywnie spędzać czas, rozwijając swe umiejętności sportowe oraz nawiązując nowe znajomości w duchu sportowej rywalizacji.

4.       Organizacja gry

4.1.    Drużyna składa się z 6 zawodników (5 zawodników w polu + bramkarz).

4.1.1. Minimalna liczba zawodników jaka może być dopuszczona do meczu to 5 zawodników.

4.1.1.1.             Gdy ma miejsce brak minimalnej liczby zawodników sędzia odgwizduje walkower.

4.1.1.2.             Podobne postępowanie będzie miało miejsce w przypadku nie stawienia się zespołu do gry na czas, zgodnie z terminarzem,  po 5 minutach od wyznaczonej godziny rozpoczęcia meczu sędzia odgwizduje walkower.

4.2.    Liczba zmian podczas meczu jest dowolna.

4.3.    Do rozmowy z arbitrem upoważniony jest jedynie kapitan, w sposób kulturalny i zwięzły.

4.4.    Piłkarze w Lidze Bobra mogą grać tylko w odpowiednim obuwiu sportowym, który nakazuje administrator obiektu.

4.5.    Piłkarze drużyn występujących w Lidze Bobra muszą występować podczas spotkań w jednolitych strojach.

4.6.    O dopuszczeniu do meczu decyduje sędzia - powołany do prowadzenia meczu przez organizatorów Ligi Bobra.

Ważne!!!
Zmiany odbywają się w wyznaczonej strefie zmian.

5.       Zgłoszenie drużyn do rozgrywek

5.1.    W Lidze Bobra będą grały zespoły, które zostały przyjęte do Ligi przez Organizatorów.

5.2.    W Lidze Bobra mogą grać tylko te drużyny, które dokonają pisemnego (lub przez Internet) zgłoszenia listy zawodników a także dokonają wpłaty wpisowego.

5.3.    Drużyna składa się z określonej ilości zawodników:

5.3.1. Minimalnie można zgłosić 10 zawodników do II Edycji Ligi Bobra.

5.3.2. Do listy oddanej przed sezonem można w czasie trwania Ligi dopisać trzech graczy!

5.3.3. Gdy w meczu gra zawodnik nie będący na liście, następuje walkower dla drużyny przeciwnej( 0-5 i -1 punkt).

5.3.4. W przypadku trzykrotnego powtórzenia się sytuacji, drużyna zostaje usunięta z rozgrywek (bez prawa zwrotu wpisowego).

5.4.    Zawodników można dopisywać w trakcie trwania rozgrywek – najpóźniej w 3 kolejce.

5.5.    W Lidze Bobra mogą grać tylko zawodnicy, którzy:

5.5.1. Ukończyli lat 18.

5.5.2. Niepełnoletni w wieku lat 15 do 18 za pisemną zgodą opiekuna prawnego.

5.6.    W II Edycji Ligi Bobra mogą występować tylko zawodnicy, którzy nie są zrzeszeni w klubach piłkarskich - Amatorzy.

5.6.1. Niedopuszczalna jest gra zawodników grup juniorskich.

5.6.2. Niedopuszczalna jest gra zawodników grup seniorskich.

Ważne!!!
Wszyscy zawodnicy Ligi Bobra grają na własną odpowiedzialność. Organizatorzy Ligi nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za stan zdrowia poszczególnych zawodników oraz ewentualne wypadki losowe.

6.       Protesty

6.1.    Wszelkie protesty muszą być składane do Organizatorów w formie pisemnej najpóźniej w  ciągu 3 dni od daty konkretnego wydarzenia/meczu.

6.1.1. Na rozpatrzenie protestu i wydanie decyzji Organizatorzy mają max. 7dni.

6.1.2. Jeśli dojdzie do wyjątkowej sytuacji zespół ma prawo odwołać do Walnego Zgromadzenia Kapitanów całej ligi. Głosowany wniosek żeby mógł zostać przyjęty wymaga uzyskania 50% + 1 głosów za jego zaakceptowaniem, w przeciwnym wypadku zostaje odrzucony. Głosowanie uznaje się za ważne gdy występuje 50% obecnych kapitanów + 1.

7.       Przepisy i zasady gry

7.1.    Tylko sędzia może zezwolić na wejście zawodnika po upływie kary.

7.2.    Jeżeli podczas jednego spotkania czerwone kartki otrzyma więcej niż dwóch zawodników jednego zespołu sędzia przerywa spotkanie i odgwizduje walkower dla drużyny przeciwnej.

7.3.    W przypadku, gdy sędzia nie zauważy brutalnego lub wulgarnego zachowania któregoś z zawodników, a dostrzeże je organizator, mecz może zostać przerwany i po konsultacji z arbitrem zawodnik taki może otrzymać czerwoną kartkę.

7.4.    Wszystkie osoby, które uczestniczą w rozgrywkach Ligi Bobra jako zawodnicy lub kibice zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania Regulaminu tejże Ligi.

7.5.    Mecze rozgrywane są zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną zatwierdzonymi przez FIFA. W Lidze Bobra nie ma zastosowania przepis: o tzw. "spalonym", ilości zmian oraz grze wślizgiem. Wszystkie pozostałe przepisy mają zastosowanie.

7.6.    Podczas gry nie dozwolone jest wykonywanie wślizgów w pobliżu zawodnika!

7.6.1. Za nieprawidłowo wykonany wślizg sędzia ma prawo odgwizdać rzut wolny bezpośredni, a w polu karnym- rzut karny!

7.7.    Liga Bobra to rozgrywki amatorskie, tak więc sędziowie będą bardziej wyczuleni i skrupulatni, przy podejmowaniu decyzji o przewinieniu.

7.8.    O kolejności w tabeli decyduje w pierwszej kolejności bezpośredni pojedynek.

7.8.1. W przypadku, kiedy na boisku będzie przebywał zawodnik będący pod wpływem alkoholu, mecz zostaje automatycznie przerwany i zweryfikowany jako walkower na korzyść drużyny przeciwnej.

8.       Sankcje

8.1.    W przypadku nie stawienia się drużyny trzykrotnie na meczu, zespół zostaje zdyskwalifikowany (bez prawa zwrotu wpisowego), a wyniki spotkań tej drużyny jeżeli zostało rozegranych mniej niż 50% spotkań z całego sezonu zostają anulowane, w przypadku 50% i powyżej wszystkie zespoły otrzymują walkower 5:0.

8.2.    Drużynie, która została ukarana walkowerem zostanie odjęty 1 punkt.

8.3.    Sędzia będzie karał za wulgarne zwroty karami 5 minutowymi, jeżeli zawodnik po otrzymanej karze nie przestanie, może otrzymać drugą karę minutową, w  konsekwencji wykluczenie z meczu.

8.4.    Stopniowanie kar:

8.4.1. Kara 1 lub 2 minutowa (bez kartki) – np. opóźnianie gry(szczególnie w końcówkach)

8.4.2. Kara 5 minutowa (z kartką żółtą) – np. nieostrożne faule, faule w sytuacji korzystnej

8.4.3. Kartka czerwona np. brutalny atak w przeciwnika, bójka, faul w sytuacji  „sam na sam”, sam zamiar uderzenia też jest karany!

NIE KAŻDE DOTKNIĘCIE PIŁKI RĘKĄ OZNACZA PRZERWANIE GRY (PRZERWANIE NASTĘPUJE TYLKO WTEDY GDY BYŁ RUCH RĘKI DO PIŁKI LUB NIENATURALNE UŁOŻENIE RĄK )

Ważne!!!

Zawodnik, który otrzymał czerwona kartkę (bezpośrednio) automatycznie odsunięty zostaje od gry w kolejnym ligowym spotkaniu. W szczególnych przypadkach organizatorzy Ligi Bobra mogą odsunąć zawodnika na więcej niż jedno spotkanie, aż do dyskwalifikacji do końca sezonu. W szczególności dotyczy to zachowań agresywnych i wulgarnych w stosunku do sędziego lub zawodników.

8.5.    Zawodnik po otrzymaniu w trakcie ligi 3 żółtych kartek, pauzuje w kolejnym spotkaniu swojej drużyny. Później pauzuje po 5 kartce (2 spotkania), 7 (3 spotkania), 9....

9.       Wymiary kar

9.1.    Sędzia ma prawo przerwać mecz i nałożyć karę walkowera lub dyskwalifikacji w przypadku gdy kibice danej drużyny dopuszczają się zachowań agresywnych, wulgarnych itp. w stosunku do sędziego lub innych osób przebywających na obiekcie sportowym.

9.2.    Sędzia meczu prowadzący dane spotkanie jest pod szczególną ochroną. Wszelkie przejawy agresji, wulgarnego zachowania, gróźb zawodników oraz kibiców powodują natychmiastową dyskwalifikację poszczególnych zawodników lub zespołu bez prawa odwołania do organizatorów oraz bez prawa do zwrotu wpisowego.

9.3.    Sędzia ma prawo nałożyć na zawodnika karę w postaci:

9.3.1. Czerwonej kartki(kara wykluczenia danego zawodnika do końca meczu, oraz pauza w następnym meczu, zaś drużyna gra w osłabieniu przez okres 10 minut, PODOBNIE j/w po utracie bramki, drużyna nadal gra w osłabieniu!)

9.4.    Kary minutowe przyznawane są za używanie zbędnych wulgaryzmów.

10.   Dane techniczne

10.1.Oficjalnym źródłem informacji o całych rozgrywkach oraz decyzjach podjętych przez organizatorów jest strona internetowa www.ligabobra.pl , jak również smsy i maile rozsyłane przez Organizatorów na numery i adresy kontaktowe podane w zgłoszeniach.

11.   Czas trwania gry

11.1.Mecze rozgrywane w Lidze Bobra trwają 50 minut (2 X 25 minut)+5 minut przerwy.

10.   Postanowienia końcowe

10.1.Na koniec sezonu nagrodzone zostaną drużyny zajmujące miejsca 1-3, najlepszy strzelec, zawodnik oraz najlepszy bramkarz.

10.2.Wszelkie inne sprawy dotyczące rozgrywek Ligi Bobra nie ujęte w powyższym regulaminie zawiera regulamin PZPN. W szczególnych przypadkach organizatorzy Ligi Bobra zastrzegają sobie prawo do podejmowania decyzji niezależnych od obu regulaminów wspólnie z sędzią i kapitanami wszystkich zespołów uczestniczących w rozgrywkach tejże Ligi.

10.3.Wszelką odpowiedzialność za materialne szkody wyrządzone celowo na terenie obiektu sportowego odpowiedzialna jest osoba dopuszczająca się takiego czynu, co będzie karane.

10.4.Na terenie obiektu sportowego nie spożywamy alkoholu, nie palimy tytoniu, nie korzystamy z żadnych używek. Osoby bądź drużyny nie stosujące się do tych przepisów zostaną usunięte z rozgrywek bez możliwości zwrotu wpisowego.

10.5.Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wcześniejszego rozwiązania Ligi, jeśli pobliscy mieszkańcy będą skarżyć się na hałas wynikający z niekulturalnych zachowań uczestników Ligi (bez możliwości zwrotu wpisowego).

10.6.Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy pozostawiane w szatni, bądź na terenie obiektu.